Coronavirüsün Uluslararası Ticaret ve Çevre Üzerindeki Etkisi

Coronavirüsün Uluslararası Ticaret ve Çevre Üzerindeki Etkisi

Dünya koronavirüs ile uğraşmaya devam ederken, birçok analist dikkatlerini uluslararası ticaret ve çevre üzerindeki etkisine çevirdi.


Koronavirüs ile mücadele için gerekli olan önemli önlemler zaten büyük bir ekonomik etkiye neden olmuştur. OECD şimdi, koronavirüsünün 2008 Küresel Finansal Krizinden bu yana küresel ekonomi için en büyük tehdidi sunduğunu öne sürüyor .

İşletmeler kesintili tedarik zincirleri, azalan gelir, işgücü sıkıntısı ve uygunsuz karantinalar ile karşı karşıya kalmıştır. Bu, uluslararası ticareti yürütmek için çok zor bir ortama sebep olur.


Koronavirüsün çevre üzerinde bile etkisi oldu. İmalat, ticaret, ulaştırma ve tüketici faaliyetleri değiştikçe çevre kirlilik seviyeleri de azaldı.


Koronavirüsün etkilerini anlamanıza yardımcı olmak için, burada uluslararası ticareti ve çevreyi nasıl değiştirdiğine dair daha yakından bir inceleme gerçekleştirdik.


Koronavirus Nedir?


Koronavirüs, solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan bir virüs grubudur. Farklı tipte koronavirüsün şiddeti büyük ölçüde değişebilir, en az şiddetli mevsimsel grip benzeri semptomlara sahiptir.


Dünyayı süpüren mevcut koronavirüs formu COVID-19'dur. Mevsimsel gripten çok daha bulaşıcı olan oldukça tehlikeli bir virüstür. Ayrıca, neden olduğu solunum yolu enfeksiyonlarının şiddeti nedeniyle ölüm riski daha yüksektir.


COVID-19 ilk olarak 2019'un sonlarında Çin'in Wuhan şehrinde ortaya çıktı. İlk vakanın, gerçek nedeni bilinmemekle birlikte, bir hayvandan insana bulaşan bir virüsün neden olduğundan şüphelenildi.


Ocak 2020'ye kadar, Wuhan'da birkaç yüz vaka ve Tayland ve ABD de dahil olmak üzere diğer ülkelerde çok az sayıda vaka vardı. Bununla birlikte, virüsün aşırı bulaşıcı doğası, hızlı bir şekilde yayılmasına neden oldu.


18 Mart 2020 itibariyle dünya genelinde 191.127 COVID-19 ve 7.807 ölüm vakası vardır . Virüs Çin'in çok ötesine yayıldı ve hemen hemen her ülkede mevcut.


Uluslararası Ticarete Etkisi


Virüsün ilk günlerinde, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bunun uluslararası ticaret üzerinde önemli bir etkisi olacağını öngördü. Şubat ayında şöyle diyordu: “Yeni koronavirüs salgınının ekonomi ve toplum üzerinde önemli bir etkisi olması kaçınılmaz.”. Virüsün ticareti etkilediği alanlardan bazıları şunlardır:


Çin İmalat Üretimindeki Düşüş


COVID-19, Çin imalat sektöründe Ocak ayından bu yana ciddi aksamalara neden oldu. Bu, Çinli yetkililerin emek, ürün, parça ve malzemelerin hareketini kısıtlayan birkaç şehri kilitlemeye zorlanması nedeniyle meydana geldi.


Bu, fabrikaların normal şekilde çalışmaya devam etmesini çok zorlaştırdı. Sonuç olarak, Çin imalat sanayi üretimi Ocak-Şubat döneminde 2019 yılına göre %13,5 azaldı. Bu, Ocak 1990'dan bu yana en zayıf başlangıç oldu. İhracat Ocak ve Şubat aylarında dolar bazında %17,2 daraldı.

 

Faaliyetteki bu düşüş, Çin'in dünyanın en büyük üreticisi olduğu göz önüne alındığında, uluslararası ticarette önemli bir azalmayı tetikledi. Daha az Çinli ürün Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri'ne girdi. Bu, bu ülkelerdeki perakende işletmelerinin ihtiyaç duydukları ürünlerin bazılarını elde etmekte zorlanmasına yol açmıştır. Sonuç olarak, bazı perakendeciler zarar bildirdi .


Ancak, bu düşüşün geçici olabileceğini gösteren bazı kanıtlar vardır. Çin'deki yeni COVID-19 enfeksiyonlarının sayısı giderek azalıyor ve bu da birçok fabrikanın Mart ayında tekrar açılmasına olanak sağladı.


Çin Dışındaki Şirketleri Etkileyen Kesintisiz Tedarik Zincirleri


Batılı şirketlerin güvendiği Çin merkezli büyük tedarik zincirleri de Çin imalatındaki gerilemeden büyük ölçüde etkilenmiştir. Birçok Avrupalı ve Amerikalı şirket, üretime devam etmek için ihtiyaç duydukları parçaları alamamaktan etkilendi.


Şirketlerin parça edinme zorluğu nakliye verilerinde kolayca görülebilir. Amerika Birleşik Devletleri'nde, parsel hacmi Şubat ayında bir önceki yıla göre imalatçı müşteriler arasında %2.4 azaldı.


Bazı şirketler Çin parçalarına erişemedikleri için fabrikalarını kapatmak zorunda kaldılar. Otomobil üreticisi Nissan , Japonya'dan ihtiyaç duyduğu parçaları sağlayamadığı için Japon tesislerinden birinde faaliyetlerini durdurdu. İlaç endüstrisi de bir darbe aldı ve Çin ürünlerine bağımlı ülkeler arzın korunmasını zor buldu .


Azalan Petrol Fiyatları


Uluslararası ticaret seviyesi düştükçe, petrol talebi düştü. 6 Mart'ta OPEC ve müttefik ülkeler arasındaki üretim kesintileri konusundaki anlaşmazlıklardan önce bile petrol fiyatlarında önemli bir düşüş yaşandı.


İş Güvenini Etkileyen Aşırı Borsa Oynaklığı


Küresel borsalar COVID-19'un yol açtığı ekonomik bozulmaya iyi tepki vermedi. Amerika Birleşik Devletleri'nde, Dow Jones Endeksi yıl başından bu yana %25'in üzerinde düşüş gösterdi. Azalan hisse fiyatları, birçok şirketi harcamaları azaltmaya itmiştir ve bu da uluslararası ticareti olumsuz etkilemiştir.


Seyahat Yasakları


Dünyadaki birçok hükümet, COVID-19'un yayılmasını durdurmak için yerleşik olmayanların gelişini tamamen engellemeye başladı. Çoğu ülke hala uluslararası ticaretin normal şekilde akmasına izin verirken, yabancı ziyaretçilerin engellenmesinin ticari güven üzerinde bir etkisi olabilir.


Bu tür seyahat yasaklarının, havayollarına yüzlerce milyar dolar gelir kaybına mal olması bekleniyor. Çoğu havayolu filosunu toplamaya başladı ve uzun seyahat yasaklarına karşın hayatta kalmak için mücadele etmek zorunda kalabilirler. Bu, faaliyette olan havayolu yük uçaklarının sayısını azaltarak uluslararası ticareti değiştirebilir.


Çevre Üzerindeki Etkisi


Geliştirilmiş Hava Kalitesi
İmalat ve taşımacılıktaki yavaşlama, kirlilik seviyelerini önemli ölçüde azaltmıştır. NASA, Çin'in Hubei Eyaletinde bu etkiyi ilk olarak 2019'un sonlarında bölgede daha az duman gördüklerinde fark etti . Kirlilikteki azalma o kadar dramatik oldu ki, bilim adamları 50.000 ila 75.000 erken ölümü önleyebileceğine inanıyorlar. İngiltere, Fransa, ABD ve İtalya da dahil olmak üzere ülkeler, sadece yolda daha az araç olduğu için zaten daha az hava kirliliği görüyor.


Azaltılmış Sera Gazı Emisyonları


Uçakların toplanması, fabrikaların kapatılması, perakende satış noktalarının kapatılması ve COVID-19 ile ilişkili diğer değişikliklerin de sera gazı emisyonlarını azaltması bekleniyor. Benzer bir etki, küresel mali krizin tüketimi ve üretimi yavaşlattığı 2008-2009'da da gerçekleşti.


Kömür ve gaz yakan elektrik santrallerinden kaynaklanan emisyonların düşmesine neden olacak şekilde elektrik tüketiminde de bir azalma olması beklenmektedir. Çin'de, kullanılan kömür miktarı geçen yıl aynı zamana göre %36 azaldı ve bu da emisyonlarda büyük bir düşüşü temsil ediyor.


Daha Fazla Atık


Ne yazık ki, çevre için iyi bir haber değil. Koronavirüs bulaşma riskinden kaçınmak için, tüketicilere yeniden kullanılabilir kahve fincanları gibi çoklu kullanım öğelerinden kaçınmaları söylenmektedir. Önceden paketlenmiş yemekler, bir restoranda yemek yemeye kıyasla daha güvenli bir seçenek olarak görülür, çünkü yiyeceklerle doğrudan insan teması yoktur. Bu, ambalajlanmış ürünlerin depolama sahasının miktarında bir artışa yol açacaktır.

Contact Us