Dünya Çapında Sürdürülebilirliği En Yüksek Şirketler

Dünya Çapında Sürdürülebilirliği En Yüksek Şirketler

İklim değişikliğinin çevresel ve ekonomik etkisi sürdürülebilirliği iş liderleri için önemli bir konu haline getirmiştir. Birçok şirket, çevre dostu, ekonomik olarak uygulanabilir ve sosyal açıdan sorumlu olan sürdürülebilir iş uygulamalarını entegre etmeye başlamıştır.


Ancak bazı şirketler, işlerini sürdürülebilirliğin önemli olduğu bir geleceğe hazırlamak için daha iyi bir iş çıkarıyorlar. İşte dünyanın en sürdürülebilir şirketlerinin hikayelerinden bazıları.


Kurumsal Sürdürülebilirlik Nasıl Ölçülür?


Sürdürülebilirlik, çevre, toplum ve ekonomiyi yönetmeye bütünsel bir yaklaşımdır. Temel amacı, rejeneratif, dengeli ve uzun süre dayanacak şekilde tasarlanmış tam entegre bir sistem oluşturmaktır.


Kurumsal yönetişim açısından sürdürülebilirlik , aşağıdakilerden oluşan üçlü bir sonuç elde etmeye çalışan bir iş yaratmayı içerir:

 • Ekonomik performans (Kâr)
 • Çevresel performans (Gezegen)
 • Sosyal performans (İnsanlar)

Her şirketin ne kadar sürdürülebilir olduğunu belirlemek için çeşitli yöntemler vardır. En iyi bilinen sürdürülebilirlik sıralama sistemlerinden biri olan Global 100 Endeksi, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok çeşitli temel performans göstergeleri kullanır:


 • Kaynak yönetimi
  Enerji verimliliği, su verimliliği, atık verimliliği, VOC emisyon verimliliği, NOx emisyon verimliliği ve SOx emisyon verimliliği.


 • Finansal Yönetim
  Ödenen vergi yüzdesi, emeklilik fonu durumu, tedarikçi sürdürülebilirlik puanı, en yüksek ücretli çalışan ve yenilik kapasitesi.


 • Çalışan yönetimi
  Yaralanmalar ve ölümler, çalışanların ciroları, cinsiyet eşitliği, gemideki kadınlar ve yürütme ücretini sürdürülebilirlik hedefleriyle ilişkilendirme.


Bu temel performans göstergelerinde başarılı olan şirketler çok az ekolojik ayak izine sahiptir ve topluma faydalı olacak şekilde faaliyet göstermektedir.


Dünya Çapında En Sürdürülebilir Şirketler

İşte 2019/2020 için dünyanın en sürdürülebilir şirketleri:


Ørsted (Enerji)


Ørsted , son 20 yılda fosil yakıtlardan yenilenebilir enerjiye geçiş yapan yenilikçi bir enerji şirketidir. 16 milyondan fazla insana güç sağlayan bir dizi büyük rüzgar santrali inşa ettiler.

Bu dönüşüm, şirketin karbon emisyonlarını 2006 yılından bu yana %83 azalttı. 2025 yılına kadar karbon nötr olmayı planlıyorlar ve 2030 yılına kadar 50 milyon kişiye yenilenebilir enerji sağlamayı planlıyorlar.


Chr. Hansen Holding A/S (Gıda ve Kimyasal)


Chr. Hansen Holding A/S, çok çeşitli gıda, ilaç ve tarım ürünleri üretmektedir. Şirket, "daha iyi tarım, iyi sağlık ve daha az atık" gibi basit bir hedefle sürdürülebilir iş uygulamalarını on yıldan uzun bir süredir şirketlerine entegre etmektedir.


Tarımı sürdürülebilir kılmak için doğal bileşenlerin ve yenilenebilir biyobilim çözümlerinin benimsenmesinde ön plandadırlar. Ayrıca insan ve hayvan refahını iyileştirmeye ve gıda israfını azaltmaya odaklanmıştır.


Neste Oyj (Petrol Rafinerileri)


Neste Oyj, bir Fin petrol arıtma ve pazarlama şirketidir. Çeşitli petrol ürünleri üretiyor, rafine ediyor ve satıyorlar, mühendislik hizmetleri veriyorlar ve enerji üretim teknolojilerini lisanslıyorlar.


Şirket, 2035 yılına kadar karbon nötr olmaya ve müşterilerinin sera gazı emisyonlarını 2030'dan önce 20 milyon ton azaltmaya kararlıdır. Neste Oyj ayrıca ulaşım için yenilenebilir enerji çözümleri, yenilenebilir hammadde temini ve tedarik zinciri sorumluluğu dahil düzinelerce sürdürülebilir girişime sahiptir. Şirketin girişimleri, fosil yakıt endüstrisinde çalışan işletmelerin bile sürdürülebilir olmak için adımlar atabileceğini gösteriyor.


Cisco Systems Inc (İletişim Ekipmanları)


Cisco dünyanın en büyük iletişim şirketlerinden biridir. Telekomünikasyon altyapısı, internet güvenliği çözümleri, analiz araçları ve çok daha fazlasını sağlarlar.


Son on yılda Cisco, ABD'deki en sürdürülebilir şirket olmak için çok çalıştı. Sera gazı emisyonlarını azaltmak, doğal kaynakları korumak ve israfı en aza indirmek için tasarlanmış çeşitli girişimler geliştirdiler. Bu girişimler, ambalajın yeniden tasarlanmasından yenilenebilir enerjiye geçişe kadar uzanmıştır.


Autodesk Inc (Yazılım)


Amerikan yazılım şirketi Autodesk, Cisco'nun hemen ardından geliyor. Gelişmiş 3D modelleme yazılımı da dahil olmak üzere çok çeşitli yazılım ürünleri üretmektedirler.


Sürdürülebilir enerji üretimi, sürdürülebilir üretim ve sürdürülebilir tasarım ile ilgili çeşitli sürdürülebilirlik programları oluşturdular. Autodesk ayrıca çeşitli hayırsever kuruluşlarda yoğun bir şekilde yer almaktadır.


Novozymes A/S (Özel ve Performans Kimyasalları)


Novozymes A/S, Danimarka merkezli uluslararası bir biyoteknoloji şirketidir. Biyofarmasötik bileşenler, enzimler ve mikroorganizmalar dahil olmak üzere çeşitli ürünleri araştırır, tasarlayıp üretmektedirler.


Novozymes, sürdürülebilirlik ilkesiyle ve ekonomik, çevresel ve sosyal değer üreten üçlü bir çizgiye sahip olduğuna inanıyor. İşletmelerinin yönetişim, çevresel etki, çalışan sağlığı, sosyal ilerleme vb. açısından ne kadar sürdürülebilir olduğunu göz önünde bulundurarak bütünsel bir yaklaşım sergilemektedirler.


ING Group NV (Finans)


ING Group NV Hollanda merkezli bir bankacılık ve finansal hizmetler sağlayıcısıdır. Ticari bankacılık, toptan bankacılık, varlık yönetimi ve sigorta gibi çeşitli hizmetler sunarlar.


ING, sürdürülebilir uygulamaları uygulamak için paranın kullanım şeklini etkileyebileceklerine inanıyor. Her işlemi ve hatta müşteriyi çevresel ve sosyal risk politikalarına karşı kontrol etmektedirler. Bir müşteri, bankanın sürdürülebilirlik standartlarını karşılamazsa, şirketin finansal hizmetlerine erişemez.


Ayrıca topluma veya çevreye bir şekilde yardımcı olan anlaşmalar yapmaya odaklanmışlardır. Bu, yenilenebilir enerji projeleri, enerji verimliliği iyileştirmeleri, hastaneler, okullar ve topluma yardımcı olan diğer varlıklar için finansman sağlamayı içerir.


Enel SpA (Toptan Enerji)


Enel Group, İtalya merkezli büyük bir çokuluslu enerji şirketidir. Doğal gaz, elektrik ve diğer enerji türlerini üretir, dağıtır ve satarlar.


Enel, işlerini sosyal, çevresel ve ekonomik ilerlemeden yararlanmak için kullanmaya kararlıdır. Yenilenebilir enerjiyi tamamen kucakladılar ve gelecek yıllarda gerçekleştirilecek iddialı hedefler belirlediler. Enel ayrıca döngüsel ekonomi kavramını benimsemiştir ve işleri boyunca kaynak kullanımını en üst düzeye çıkarmak için özenle çalışmaktadır.


Gördüğünüz gibi, birçok şirket sürdürülebilirlik kavramına kendini adamıştır. Kâr yaratırken çevreyi iyileştirmenin ve sosyal eşitliği artırmanın mümkün olduğunu gösterdiler.

Contact Us