Fas'ta Şirket Kurmak Ne Kadar Kolay?

Fas'ta Şirket Kurmak Ne Kadar Kolay?

Fas, Afrika'da siyasi ve ekonomik istikrarı seven ve iş yapma sürecini daha kolay ve esnek hale getiren bölgelerden biridir. Yakın geçmişte işletme sınıfı, iş ortamını daha kolay ve basit hale getiren çeşitli ticari yasa değişikliklerine tanıklık etmiştir. Fas ticari yasası iflas ile ilgiliydi ve Nisan 2018'de yayınlandı. Ağustos 2016'da yürürlüğe giren ticari kiralamalarda son zamanlarda bir iyileşme daha yapılmış ve son olarak anonim şirketlerde bir değişiklik daha yapılmıştır. Fas'ta iş yapmak için en yaygın kullanılan araç limited şirkettir (SARL). Bu, küçük-orta ölçekli işletmeler içindir, ancak daha büyük iş imparatorlukları kurmak isteyen yatırımcılar için, Kamu Limited Şirketi (SA) Fas'ta mevcuttur. Genel olarak, Fas hükümeti bölgeye daha fazla yatırımcı çekmek için yatırım prosedürlerinin basitleştirilmesi yönünde adımlar attı.


Fas, Arap ülkeleri ve Avrupa Birliği gibi dünyanın önde gelen ekonomileri ile serbest ticaret anlaşmaları imzaladı. Fas'taki yabancı yatırımların dış kısıtlamaları ve sınırlamaları düşündürücü olabilir. Şirket türünden bağımsız olarak herhangi bir sınırlama yoktur. Ancak, sigortacılık sektöründe tarım ve balıkçılık, bankacılık gibi bazı sektörlerde bazı kısıtlamalar bulunmaktadır. Ayrıca, Fas'ın ticari yasal sisteminde yabancı bir şirket ile yerel bir şirket arasında hiçbir fark yoktur. İş yapma kolaylığı, Fas'taki hükümet finansman programları ile mümkün olmuştur. Yatırımcılar, bölgede krediler, finansal garantiler ve vergilendirme yardımı tedavisi dahil olmak üzere bölgede iş yapmak için hibe alma şansına sahiptir. Ancak, imtiyazlar aşağıdakilere bağlı olacaktır;

  1. Oluşturulacak iş sayısı
  2. Teknolojik katılım ve transfer
  3. Yatırım yapılacak miktar
  4. Projenin yeri
  5. Toplumsal etki

Şirket Adı Kaydı


İlk olarak, şirket için benzersiz bir isim bulmalısınız. Fas'taki yeni şirketinizin özgün adı, mevcut bir şirkete benzememeli ve tercih ettiğiniz şirket adının kayıtlı ve ayrılmış olduğundan emin olmalısınızdır. Size başka hiç kimsenin kullanamayacağı şekilde, adı kullanma niyetinizi belirten bir belge verilecektir. Fas Endüstriyel ve Ticari Mülkiyet Ofisi tarafından yapılan isim kayıt ve belgelendirmenin önemi budur.


Fas Şirket Tescil Belgeleri


Şirket adının kaydedilmesinden önce, ulusal kimlik kartı veya pasaport gibi kimlik belgelerinizi işleme mektubu ile talep edilen ücretle ibraz etmeniz istenecektir. Son olarak, bir iş planı da sunmalısınız. Şirket kaydınızı tamamlamak için (şirket kayıtlarını şirket kaydına sunduktan bir ay sonra) Bölgesel Vergiler Genel Müdürlüğü olarak bilinen Fas Vergi bölümünü ziyaret etmeniz istenecektir. İlk kayıt işleminde sunmanız gereken bir kira veya satın alma belgesini Vergi Kimliği almak için tekrar sunmanız gerekecektir.


Vergilendirmenin gerekliliklerini kabul ettikten sonra, Fas'ta gerçekleştirmek istediğiniz faaliyetler için işletme lisansı verilecektir. Faaliyetlerinize bağlı olarak, yerel halktan hizmet almanız gerekebilir, yani şirketinizde bir işveren olacaksınız. Daha sonra işveren kimliğiyle düzenlenecek olan (NFSS) Ulusal Sosyal Güvenlik Fonu'na şirketinizi kaydettirmeniz gerekir. Son olarak, ticari amaçla lisans almak için Fas'taki mahkemeyi ziyaret etmeniz gerekecektir.


Fas'ta Limited Şirket (SA) (LLC) Kurulumu


Bu, bölgedeki en yaygın iş kurulumlarındandır. Fas'ta hem küçük hem de orta ölçekli işletmeler için hem uluslararası yatırımcılar hem de yerel girişimciler arasında yaygındır. Fas Şirketler Yasası'nda belirtildiği gibi, en az iki (2) hissedar ve bir (1) yönetici listeleyerek kurabilirsiniz. Hissedarların kote edilmesi şartı yabancı uyruklu veya yerli halkla sınırlıdır ve tamamen doğal bir birey veya tüzel bir kişi olabilir.


Gerçek kişi, bu durumda, ruh ve akıl sağlığı yerinde bir birey olmalıdır ve tüzel bir kişi, devam eden bir şirket veya mevcut bir operasyonel şirket olabilir. Fas'taki ortak bir LLC için ödenmiş sermayeye ilişkin ücretlere gelince, en az 1000$ sağlamanız gerekir, ancak bu Fas'ta yasal bir gereklilik değildir. Fas'ta büyük yatırım yapmak istiyorsanız, yüksek sermaye onların iş sistemi tarafından da kabul edilir. Büyük yatırımcılar için Halka Açık Limited Şirketi (SA) önerilen seçenektir. Halka Açık Limited Şirketi kurmak için aşağıdakiler sizden talep edilecektir;

  • Beş (5) hissedarın adı - Bireyler veya tüzel kişiler
  • Uyrukları
  • Mesleği
  • Adresler
  • Üç Yöneticinin Adı - Bireyler veya Şirketler

Fas'taki bir PLC, 30.000 $ 'lık bir sermaye talep edecektir. Bu, Fas Ticaret Kuruluşu'nda ödenmesi gereken %25 için zorunlu bir gerekliliktir, geri kalan %75'i ise üç yıl içinde ödenecektir. Eğer PLC gelecekte şirketi Fas borsasında işlemek istiyorsa, oluşum aşamasında gereken sermaye 300.000$ 'dır. Bunlar Fas'taki tek ticari oluşumlar değildir ve başka oluşumlarda vardır. Fas İrtibat bürosu ve Succursale seçenekleri vardır.

Contact Us