Fransa'da Şirket Kurmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Fransa'da Şirket Kurmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Fransa'da bir iş kurmayı düşünürseniz, işe başlamak ve bir sonraki seviyeye taşımak için en iyi yol hakkında bir kaç ipucunu sizinle paylaşmak istedik. Fransa ekonomisinin durumu ve iş durumu hakkında düşünmeniz gereken birkaç şey; Fransa'nın yakın iş geçmişi iyi bir şekilde ilerlemiştir. Fransa muhtemelen Avrupa ve Avrupa Birliği'nin en büyük ülkesidir. Avrupa'da yakınsamanın odak noktası olmuştur.


Tarihi, ticaret anlamında bölgede lider olmasını sağlamıştır. Uzun tarihi faaliyetler nedeniyle, Fransa iş faaliyetlerinin çeşitli sektörlerindeki yabancı yatırımın cazibe merkezlerinden biri olmaya devam etmiştir. Fransa'nın başkenti, dinamik kültürel mirası ve iş merkezi nedeniyle iş gelişiminde merkez olan Paris'tir.


Fransa, girişimciler ve yatırımcılar için çeşitli iş fırsatlarına sahiptir. Hem yabancılar hem de yerli halk için, bir iş ya da şirket kurmak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Yasalar esnek ve dostanedir; avukatlar bölgede bir iş kurma sürecinde size yardımcı olmaya hazırdır. Fransa'da bir iş kurmak, iş dostu ortam nedeniyle verebileceğiniz en iyi kararlardan biridir. İş ortamı gelişmektedir ve Fransa'nın bir girişim başlatmak için en iyi ve en güçlü destinasyonlardan biri olması avantajlı hale gelmektedir. Aşağıda, Fransa'da bir şirket kurmaya ve kaydolmaya ilişkin ayrıntılar bulunmaktadır.


Fransa'da Şahıs İşletmesi Kayıtları


Tıpkı dünyadaki diğer tüm ülkeler gibi, Fransa da bölgelerindeki şirketleri kaydetme sürecini düzenleyen yasalara sahiptir. Bu yasalar, işlem yapmak istediğiniz iş türüne bağlı olacaktır. Fransa'da bir şirket veya iş kurmanın yasal formaliteleri düşündüğünüz gibi uzun ve sıkıcı değildir. Karşılamanız gereken birkaç nitelik var. Gerekliliğin en önemli kısmı belgelerdir.


Bir devlet tarafından vatandaş olmayanlar için yerel veya uluslararası olarak verilen kimlik kartı gibi kişisel kimlik belgelere ihtiyacınız olacaktır. Fransa'daki yabancılar için, önce bölgedeki her türlü işi dahil etmek için bir ticaret lisansı almaları gerekir. Tanık olacağınız gibi, tek bir mülkiyete yönelik formaliteler bir şirkete kıyasla uzun değildir. Fransa'da tescil edilebilen, şirket türlerine göre farklı türde ticari kuruluşlar vardır; Fransa Ticaret Kanunu uyarınca aşağıdaki iş ve şirket birimlerine izin verilmektedir.

 • Bir iş kurmak için bir araya gelen iki üyeden oluşan ortaklık türü iş
 • Yabancılar tarafından en çok tercih edilen halka açık limited şirket
 • Anonim Şirket olarak da bilinen bir Kamu Limited Şirketi
 • Tek bir hissedar ile nitelendirilen Tek Ortaklı Şirket
 • Özel Limited Şirket; normalde bağımsız ve serbest çalışan uzmanlar için iyi bir fikirdir
 • Bir kişinin sahibi olduğu ve işlettiği şahıs mülkiyeti

Limited Şirket Kurulması (SARL)


Fransa'da Limited şirket olarak bilinen SARL'ı, yabancı yatırımcılar için Fransa'da bulunan çeşitli şirket yapılarını arasında şirketlerin en yaygın oluşumudur.


SARL nedir?


Fransızca SARL , Société à Responsabilité Limitée'nin İngilizce, Limited Şirket anlamına gelen bir kısaltmasıdır. Bu oluşum, bölgedeki küçük ve orta ölçekli firmalar ve ticari kuruluşlar için önerilir. Bahsetmek gerekirse, diğer yasal biçimlerle karşılaştırmak nispeten kolaydır.


French SARL Gereksinimleri


Fransa'da bir şirket kurmaya hak kazanmak için gerekliliklere bakmadan önce, dikkat edilmesi gereken en önemli şey, Fransa'da şirket oluşumunu düzenleyen düzenlemelerin hem yerli hem de yabancı yatırımcılar için eşit olarak geçerli olduğudur. En önemli yerine getirmelerden biri, şirket için kayıtlı bir ofis alanına sahip olmaktır. Bu, şirketin fiziksel adresini doğrulamak için kullanılacaktır. Fransa'da limited şirket kurmak isteyen yabancılar için aşağıdakilere ihtiyacınız olacak;

 • Bir yabancı olarak, Fransa'da iş yapmak için oturma iznine ihtiyacınız olacak
 • Tüm pay sahiplerinin kişisel bilgileri, yani tam adları ve adresleri
 • Hissedarlar tarafından en az bir yöneticinin görevlendirildiği yöneticiye ilişkin bilgiler
 • Bir yabancının şirket için kayıtlı bir adres olarak kullanılabilmesi için bir adres temin edilmesi
 • Şirket'in Fransa'daki yerel bankalara ait Banka Hesaplarının kanıtlarını içeren birkaç belge, KDV numarasının verilmesinde kullanılan Vergilendirme uyum belgeleri ile birlikte verilecektir.
 • Ayrıca, şirketin tam olarak faaliyet gösterebilmesi ve Fransa'daki şirketler listesine dahil edilebilmesi için yerel yetkililerle birlikte şirkete bir lisans verilmelidir.

Mal sahipleri Fransa'daki şirketlerin tescil memuruna esas sözleşmenin ve muhtırasının kopyalarını ibraz etmelidir. Bu, yeni şirketin ve Fransa hükümetinin şirketin amacını anlaması için uygunluğun kanıtını göstermeye yardımcı olacaktır.


Fransa'daki bazı yasal firmalar, hem yerli hem de yabancı yatırımcılara bir kuruluşu dahil etmek için gerekli belgeleri tasarlama ve bulma konusunda yardımcı olabilir. Şirketin adresine gelince, adresi seçerken katı bir prosedür yoktur. Bu kadar uzun süredir prosedür fiziksel bir yere olan ihtiyacı ve yazışmaların alınabileceği yeri ve tanımlama yerini karşılamaktadır.


Sermaye Payı Kalifikasyonu


Fransa'daki Ticaret Kanunu, aşağıdakilerin bölgedeki işletmeler tarafından sermaye oluşumu açısından uygulanmasını talep etmektedir.

 • Tek mülkiyet için şimdiye kadar sermaye katkısı sınırı yoktur
 • Halka açık bir Limited Şirketi için, hissedarlar, Fransa'nın şirketler kanunundaki değişiklik yapılmaz ise, yaklaşık 40.000 Euro'luk bir sermayeyi karşılamak zorundadır.
 • Geri kalan şirket formasyonları için maksimum veya minimum sermaye gereksinimi yoktur

Contact Us