Fransız Limited Şirket Yapısı "SARL"ın Avantajları

Fransız Limited Şirket Yapısı "SARL"ın Avantajları

Günümüz dünyasında, küreselleşme ve ekonomik büyüme, herhangi bir milletten bir bireyin dünyanın herhangi bir yerinde iş kurmasını kolaylaştırmıştır. Fransa'da, "SARL"lar, "SAS"lar ve "SA"lar gibi çeşitli yasal yapılar bulunmaktadır. Yabancılar için en faydalı ve yabancılar açısından kurulumu kolay olan ise "SARL"dır yani Limited Şirkettir. Bu makalede, bu özel oluşumdan faydalarıyla birlikte daha fazla bahsedeceğiz.


“Société à Responsabilité Limitée” (SARL), Türkçe “Limited Şirket” olarak çevrilir. SARL, kendi tüzel kişiliğine sahip en yaygın yasal biçimlerden biridir. Bir SARL kurmak için en az iki hissedar gereklidir. Hissedarlardan biri herhangi bir milliyetten olabilir ve aynı zamanda hisselerin %100üne sahip olabilir ki bu da  Fransa'da iş kurmak isteyen yabancılar için en cazip avantajlardan biridir.


Avantajları


Fransız Limited Şirketi "SARL", çeşitli avantajlar sunmaktadır:


1. Düşük Sermaye


Fransa'da kuruluş sürecini tamamlamak için asgari bir sermaye şartı bulunmamaktadır. Belirtilen SARL sermayesi 1 Euro kadar düşük olabilir. Şirketin katkıları nakit, maddi veya fikri mülkiyet gibi somut olmayan şekilde yapılabilir.


Bununla birlikte, asgari tutar 1 Euro olmasına rağmen, pratikte Fransa'da limited bir şirket kurmak için ciddi bir istek duyuyorsanız, doğru ve uygun sermaye miktarını göz önünde bulundurmalısınız.


2. Hissedarlar 


Ticaret kanununun 35-1. Maddesine göre, yükümlülük şirketinin en az iki veya daha fazla hissedarı olmasıdır. Maksimum hissedar sayısının özel bir şartı yoktur, ancak bazı kaynaklara göre maksimum hissedar sayısı 100'dür. İyi olan şey ise, hissedarların Fransız vatandaşı olmaları gerekmiyor oluşudur. Herhangi bir yabancı, hisselerin % 100'üne sahip olarak Fransa'da hissedar veya direktör olarak bir şirket kurabilir.


3. Sınırlı Sorumluluk


Şirketin hissedarları katkılarından dolayı yükümlüdürler. Bu, ortakların şirketin borçları için yükümlülüğüyle ilgili her birinin katkısı(hissesi kadar) ile sınırlı olduğu anlamına gelir.


4. AB Üyesi


Fransa, Avrupa Birliği'nin kurucu altı üyesi olan "Altı Ülke"den biridir ve bu, herhangi bir işletmenin Avrupa pazarına girmesine ve diğer AB üyesi ülkelerine oranla daha fazla fırsat sahibi olmasına olanak tanır.


Fransa'da bir şirket kurmak ister misiniz? “Fransa'da şirket kurmadan önce bilinmesi gerekenler” başlıklı makalemize bakın. Sorularınız için lütfen Aizen Consulting ile iletişime geçin contact@aizenconsulting.com

Contact Us