Gana'da Şirket Kurma Rehberi

Gana'da Şirket Kurma Rehberi

Çok sayıda insan, sadece Afrika'nın en hızlı gelişen parasal alanlarından biri olduğunu açıklamak için Gana'daki iş ve organizasyonları kaydetmeye çalışıyor. Sonuç olarak, Gana'da bir iş kaydettirmenin yasal sistemini anlamak zorunludur. Şirketlerin ve çeşitli ticari kuruluşların oluşumunu düzenleyen yasalar farklı kategorilerde yer almaktadır.


En yaygın Kanunlar, Şirketler Yasası 2019 (992 Yasası), Ortaklık Yasası, 1962 (Kanun 152), Şirketler Kodu, 1963 (Kanun 179), GIPC Yasası, 865, 2013 ve İşletme Adı Yasası, 1962'dir (Yasa 151). Gana'da bir işletmeyi kaydettirmenin ilk aşaması, öncelikle onu Kayıt İşleri Genel Müdürlüğü ofisine kaydettirmektir. Bununla birlikte, aynı tüzel kişilikleri oluşturan yasaya göre Gana'da bir başlangıç veya oluşum için mevcut iş türlerini bilmek çok önemlidir. Gana yasalarına göre oluşturulabilecek beş işletme kategorisi şunlardır;

 • Hisse Senetleri ile Sınırlı Şirketler
 • Teminatlarla Sınırlı şirketler
 • Şahıs İşletmesi
 • Sınırsız Sorumluluğu Olan şirketler

Şirket Adı Kaydı


Gana'da bir işletme kaydı için, önce her girişimci için zorunlu bir adım olan bir ad araması yapmanız gerekecektir. Bir ad aramasının önemi, ad seçiminizin başka herhangi bir kayıtlı varlık tarafından kullanılmadığından emin olmak ve aynı zamanda tercih ettiğiniz adı başka hiç kimsenin ticari amaçla kullanmaması için güvenceye almaktır.


Bu adı ticari amaçla kullanmanız için size onay verildikten sonra, onaylanmış ada sahip bir işletmeyi veya şirketi kaydettirmek için 30 gününüz vardır aksi takdirde aynı amaç için kullanamayabilirsiniz. İşletme adı seçimi için geçerli bir düzenleme; isim, küresel veya ulusal olarak mevcut ticari markaların yasalarını ihlal etmemelidir.


Vergi Mükellefi Kimlik Numarası (TIN) 


Şirketleri oluşturan ve şirketlerin tescilinden sorumlu olan Gana kanunu, hissedarların ve yöneticilerin vergi bilgilerini şirketlerin tescil ettirenine sunmaları gerektiğini belirtmektedir. Bu belirli bir işletme veya şirket türü için değildir; kurulacak tüm şirket kategorileri için aynı şekilde geçerlidir.


Vergi mükellefi formları doldurulmalı ve yerel vatandaşlar durumunda kimlik fotokopileri ve Gana'daki yabancı uyruklular için Gana vergi dairesine pasaport fotokopisi verilmelidir. 


TIN'nizin doğrulanması için sağlanan bilgiler, aşağıdakileri doldurmanızı isteyecek bir formda bulunmaktadır;

 • Yöneticilerin ve hissedarların isimleri
 • Şirketi oluşturan yöneticilerin ikameti
 • Direktörlerin pasaport fotoğrafları
 • Kimlik kartlarının, Sürücü Belgesinin veya geçerli olduğu durumlarda seçmen kartının veya pasaportun kopyaları
 • Konut ve posta adresleri

Şirket Kuruluş Sayfalarının Doldurumu


Türü ve sınıfı ne olursa olsun tüm şirket kayıt işlemlerine aşağıdaki bilgileri hazır bulundurmanızı gerektiren şirket kayıt formlarının doldurulması eşlik etmelidir;

 • İsim aramada belirtildiği şekilde hedeflenen şirketin adı
 • Şirketin posta adresi
 • Şirketin ofis açısından fiziksel konumu
 • Şirketin amacı / hedefi
 • Resmi E-postalar ve şirketin mobil iletişim bilgileri
 • Paylaşım ve yetkilendirme
 • Atanan denetçilerin detayları
 • Ortaklık yapısına ilişkin bilgiler
 • Tüm yöneticilerin uyruğu, doğum tarihleri, meslek, iletişim bilgileri ve yerleşim bilgilerinin detayları ile birlikte

Gana'da yasa oluşturan şirketler, şirketlerin tüm yöneticilerinin ve sekreterlerinin, kayıt tarihine kadar kuruluş formundaki imzalarını onaylamaları şarttır. Müdürlerden en az birinin şirket kaydı sırasında Gana vatandaşı olması gerekir.


Gana'da Şirket Kuruluşu Ücret Ücretleri


Gana kanunu oluşturulan şirketler tarafından tüm gereksinimi tatmin edici bir şekilde karşıladıktan sonra, işletme sahiplerinin yasal bir ücret ödemelerini de gerektirir. Genel sicil memurluğuna ödenecek çeşitli yasal ücret kategorileri vardır. Kuruluş ve doldurma ücreti-Gana yasalarında değişiklik yapılmadıkça genel kayıt memuruna 330 GHC nakit olarak nakden ödenir.


Damga vergisi: Formlar gönderilirken, hisse sermayesi harcamalarını belirtmeniz istendiğinde bir kısım vardır, bu damga vergisinin yüzdesinin belirlenmesi içindir. Tüm şirketler, belirtilen sermayenin %0,5'ini oluşturan kanunla zorunludur (yasa oluşturma tarafından değiştirilmedikçe değil). Gana vatandaşları tarafından yeni kurulan şirketler için, kanunen asgari 500 GHC sermaye artırırken, sahip olunan şirketler şekil değişir.

 1. Tamamen yabancı sermayeli bir şirket için - 500.000 $
 2. Yabancılar ve yerli halk arasındaki anonim girişimler (Gana vatandaşları) 200.000 $
 3. Yerel veya yabancı sermayeli ticari işletmeler - 1.000.000 $

Süreç resmi yeterlilik kanıtı ve şirket tescili ve oluşumu sürecinin tamamını başarıyla tamamlamadan bitmez. Aynı şeyi tespit edebilmeniz için size sertifika ve belgeler verilmelidir. Aşağıdaki belgeler, başarılı bir kayıt işleminden on dört (14) gün sonra veya daha da sonra alınabilir. Belgelerin, şirketin Gana'da olduğunu ve tescil edildiğini göstermek için önemi ve şirket, kanunla oluşturulduğu haliyle dava açabileceği ve dava edilebileceği yasal bir statüye sahiptir. Aşağıdakiler, varlığın kanıtı olarak şirket tescili ve oluşumundan sonra düzenlenen belgelerdir;

 1. Kuruluş Belgesi
 2. Başlangıç Sertifikası
 3. Şirketin Kural Düzenlemeleri

Aynı şekilde, belgeler verildiğinde kuruluşun Gana'da yasal olarak çalıştığı ve yasa gereği yanlış yapılan bir bireyin avantajlarının her birini takdir ettiği anlamına gelmek de temeldir. Bu şekilde, mali kurumlarla, örneğin bankalar ve koruma firmaları gibi diğer yasal ticari faaliyetlerle yürütme özgürlüğü vardır.

Contact Us