Kripto Para Biriminin Hindistan Gibi Gelişmekte Olan Ülkeler İçin Fırsatları

Kripto Para Biriminin Hindistan Gibi Gelişmekte Olan Ülkeler İçin Fırsatları

Kripto para biriminin piyasaya sürülmesi finans sektöründe tamamen devrim yarattı. Tüketicilere ve işletmelere, banka veya kredi birliği kullanmadan, tamamen güvenli ve tamamen anonim bir dijital ödeme yöntemine erişim sağlamıştır.


Kripto para birimi, erişilebilirlik, uygun fiyat ve basitlik nedeniyle özellikle Hindistan gibi gelişmekte olan ülkelerde popüler olmuştur. Tüketiciler ve işletmeler, hem bir yatırım ürünü hem de ticaret için kullanımını benimsemişlerdir.


Ancak kripto para biriminin gerçek güzelliği, Hindistan gibi gelişmekte olan ülkeler için eşsiz fırsatlar sunmasıdır. İşlem maliyetlerini düşürerek, ekonomik performansı artırarak, finansal katılımı artırarak, yolsuzluğu azaltarak ve diğer birçok fayda sağlayarak büyümeye yardımcı olmuştur. İşte Hindistan ve diğer gelişmekte olan ülkeler için kripto para biriminin sunduğu fırsatlara daha yakından bir bakış.


Hintli Tüketiciler İçin Finansal Erişim


Banka hesabına sahip Hintilerin sayısı son yıllarda artmakla birlikte, 15 yaşın üzerinde tahminen 191 milyon Hintli'nin hala bir tane banka hesabı yok. Bu, tasarruf hesabında paralarını koruyamadıkları ve kişisel krediler ve kredi kartları gibi temel finansal hizmetlere erişemeyecekleri anlamına gelmektedir.


Banka hesabı olmayan Hintlilerin de alım satım yapmak için yurt dışına para gönderemedikleri için küresel ticarete katılmaları engellenmiş oluyor. Ayrıca, bankacılık sistemi yoluyla gelir alamamaları veya mevduat edememeleri nedeniyle, istihdam ve iş fırsatları sınırlı oluyor.


Kripto para, geleneksel bankalara olan ihtiyacın tamamen yerini alıyor. Bankasız Hintliler sermayelerini güvenli bir şekilde depolama, kredi alma, yatırım yapma, mal ve hizmetler için online ödeme yapma ve küresel ekonomiye tam olarak katılma yetisi veriyor. Kripto para birimi kullanılarak elde edilen ek finansal istikrar, daha yoksul Hintlilerin yoksulluk döngüsünden kaçmasına yardımcı olabilir.


Küçük Satıcıların Küresel Pazarlara Erişmesine Yardımcı Olmak


Ticaret son on yılda giderek küreselleşmekte ve dijitalleşmektedir. Tüketiciler artık interneti kullanarak dünyanın diğer tarafından kolayca ürün satın alabiliyor.


Büyük şirketler bu değişiklikten yararlanmak için kaynaklara sahipken, küçük tüccarlar için kolay olmadı. Dijital olarak çalışmayla ilişkili, ödeme ağ geçitleri, satış noktası makineleri ve para birimi dönüştürme ücretleri dahil olmak üzere çeşitli genel giderler vardır.


Kripto para birimi, küçük tüccarların sayısallaştırılmış finansal hizmetlerle ilişkili ek yüklerden kaçınmasına yardımcı olur. Kurulum ve işlem maliyetleri son derece düşüktür ve ödemeler herhangi bir konumdaki tüketicilerden alınabilir. Dijitalleştirilmiş veya küresel pazarlara katılmak isteyen küçük tüccarlar için çok uygun maliyetli bir araçtır.


Kripto Para Ekonomik Büyümeyi Destekleyebilir


Son on yılda kripto para birimi sektörüne büyük miktarda sermaye yerleştirildi. Küresel olarak, geniş bir ürün ve hizmet yelpazesi sunan yaklaşık 5,5 milyar dolarlık blok zinciri girişimleri var. Sadece bitcoin cinsinden yaklaşık 160 milyar dolar para birimi vardır.


Ne yazık ki, düzenleyiciler iki yıl önce kripto para ticaretine yasak koyduğu için Hindistan bu sermaye girişinin sadece küçük bir miktarını sağladı. Bu yasak kaldırıldığı için ülke, sektörden tekrar yatırım girişi almaya başlayabilir ve bu da ekonomik büyüme için mükemmel bir fırsat sunar.


İşlemleri Hırsızlığa Karşı Korumak


Her ne kadar Hintliler finansal sektörlerini nispeten güvenli bulsalar da, öyle değil. Veri sızıntıları, fidye yazılımı saldırıları, banka sahtekarlığı ve suçlu çalışanların bir sonucu olarak düzenli olarak hırsızlık yaşanıyor.


Kripto para birimi bu tür güvenlik açıklarından muzdarip değildir. İki taraf arasında gerçekleşen işlemlerin yoğun şekilde şifrelenmiş olduğu güvenli bir para birimidir. Endişelenecek banka personeli ve sahtekarlık riski yoktur.


Enflasyon ve Diğer Para Birimi Sorunlarından Kaçınma


Gelişmekte olan ülkelerin para birimi çok değişkendir. Küresel piyasalarda yüksek enflasyon oranları veya hızla dalgalanan para birimi değerlerini görmek yaygındır. Bu hem işletmeler hem de tüketiciler için bir zorluk oluşturmaktadır.


Kripto para birimi küresel olduğundan, bir ülkenin ekonomik istikrarı değiştiğinde meydana gelebilecek yerel para birimi devalüasyonları yoktur. Hindistan ekonomik olarak, rupinin değerini yere gönderen kötü bir yıla sahipken, bu bitcoin sahibi insanları pek ilgilendirmiyor. Aynı şekilde, enflasyon oranı Hindistan'da aniden yükselirse, kripto para birimi etkilenmeyecektir.


Bu, yerel ekonomik koşullar vahimleşirse veya rupinin değeri uluslararası pazarlarda düşerse Hintlilerin sermayelerinin değerini korumasına yardımcı olur.


Daha Hızlı İşlemler


Kripto para birimini kullanmanın ana avantajlarından biri hızıdır. İşlemler birkaç dakika içinde gerçekleştirilir. Buna karşılık, birçok Hindistan bankasının temel işlemleri tamamlaması birkaç gün sürebilir.


Bu inanılmaz hız, ticari işlemlerin çok daha hızlı gerçekleştiği anlamına gelir. İşletmeler hemen ödeme alabilir ve ürünlerini veya hizmetlerini daha hızlı sunabilir.


Her büyüklükteki satın alma işlemi hızlıdır, yani bir işletme, ev veya araba satın alırken gerçekleşen büyük işlemler neredeyse anında ve çok daha düşük bir maliyetle tamamlanabilir. Bu, genel giderleri azaltacak, ekonomik faaliyeti artıracak ve bazı sektörlerin verimliliğini artıracaktır.


Dış Ekonomiler ile Eşit Olmak


Hindistan gelişmekte olan bir ülke olduğundan, altyapı, yönetişim, finans ve benzeri açılardan batı ülkelerine her zaman “yetişmeye” çalışmaktadır. Kriptopara birimleri Hintlilere dünyadaki en gelişmiş ekonomilerle aynı finansal özelliklere sahip olma fırsatı verir.


Hintli girişimciler Silikon Vadisi'ndeki en iyi şirketlerle eşit koşullarda yenilik yapabilecektir. Tüketiciler ve işletmeler küresel ekonomiye tam erişime sahip olacaklardır. Ekonomi hızlı, ucuz ve güvenli işlemlerle daha verimli çalışacaktır. Hintliler dijital varlıklar yaratabilecek ve finansal olarak güvenli bir geleceğin tadını çıkarabilecekler.

Contact Us