Norveç'teki İş İmkanlarına Genel Bakış

Norveç'teki İş İmkanlarına Genel Bakış

İskandinav ülkeleri arasında Norveç en zengin ülkedir. Aslında, dünyanın en zengin ülkelerinden biridir. Oslo, en iyi girişim merkezlerinden biri olarak kabul edilmiştir ve aynı zamanda Avrupa'nın en hızlı büyüyen şehri olarak bilinir. Oslo, bu şaşırtıcı gerçeklerin yanı sıra, dostane bir çevreye, güçlü ekonomiye, istikrarlı yönetime ve dijital gelişmişliğe sahiptir.


Genel olarak, Norveç'teki büyük iş fırsatları dünya lideri üç sektöre aittir. Bunu, yenilenebilir enerji, temiz teknoloji endüstrisi ve medikal/biyoteknoloji gibi gelişmekte olan diğer üç endüstri izlemektedir. Geleneksel olarak metal ürünler, malzemeler ve temiz enerji Norveç'te güçlü avantajlar göstermektedir. Dünyadaki teknoloji dönüşümüne uygun olarak Norveç son zamanlarda finans, BT ve bilgi tabanlı hizmetler içindeki endüstri kümeleri ve ortamlarında güçlü ve göze çarpan bir gelişme göstermektedir.


Norveç'in stratejik iş ortamı oldukça dikkat çekicidir ve aşağıda ülke için iş fırsatlarına daha derinlemesine bir bakış derledik.


Norveç'te İşletmeniz İçin Dış Stratejik Çevre


Coğrafi olarak - İskandinav ülkesi olarak Norveç, İsveç, Finlandiya, Rusya ve Danimarka ile sınır komşusudur. Norveç de Avrupa Birliği'nin bir parçasıdır. Oslo, Norveç'in başkentidir. Resmi dil Norveççe ve Samidir.


Sosyal olarak - 2020 küresel istatistikleri, Norveç'in Daha İyi Yaşam Endeksi'nde en mutlu ülkeler listesinde 2. ülke olduğunu gösteriyor. Aynı zamanda dünyanın en zengin 4. ülkesidir. Norveç, İnsani Gelişme endeksi en yüksek ve de dünyada en yüksek yaşam standardına sahip ülke olarak sıralanmaktadır.


Politik olarak - Norveç anayasal monarşi bir ülkedir ve NATO, BM ve Avrupa Serbest Ticaret Birliği üyesidir. Oslo Ticaret Bölgesi'nin 2017 yıllık raporuna göre Norveç, varlıkları sayısallaştırma seçeneğine ayrı bir vurgu yaparak, yeniliği kolaylaştırmak için kamu alımları ile ilgili bazı yeni yönergeler ve düzenlemeler açıkladı.


Ekonomik olarak - Norveç'in ekonomisi temel olarak petrol, doğal gaz, mineraller, deniz ürünleri ve hidroelektrik endüstrileri tarafından öne çıkıyor. Örneğin, petrol endüstrisi Norveç'in gayri safi yurtiçi hasılasının% 25'inden fazlasına katkıda bulunmaktadır. Bir ülkenin ekonomik büyümesi, kişi başına düşen GSYİH ile belirlenebilir ve bu da vatandaşlarının ekonomik zenginliğine yol açar. 2019 küresel istatistikleri, Norveç'in 2019 itibariyle dünyadaki kişi başına düşen GSYİH sıralamasında 3. sırada olduğunu belirtti.


Finansal olarak - Norveç'in yüksek yaşam standardı ve modern entegre refah sistemi , doğal kaynakların kullanılmasıyla desteklenen güçlü bir finansal rezerve dayanmaktadır. Norveç'in güçlü mali durumu aşağıdaki tabloda yer alan önemli rakamlarla da görülebilir.


Norveç'in Finansal Sisteminin Temel Rakamları (veri kaynağı-Norveç Merkez Bankası)


Yukarıdaki standartlara göre, Norveç sadece İskandinav ülkeleri arasında değil, aynı zamanda tüm Avrupa'da işletmelerin kurulması için oldukça cazip bir yer olarak düşünülebilir.


Oslo'da İş Yapmanın Avantajları


Güvenirlilik- Norveç, Gallup Yasası ve Düzen Endeksi tarafından dünyanın en güvenli ikinci ülkesi seçildi . Norveç'in istikrarlı siyasi durumu, destekleyici düzenlemeler ve dostane sosyal çevre, bir işi güvenli ve kolay bir şekilde yürütmek veya yatırım yapmak için en önemli stratejik çevresel faktörlerdir.


Satın alma gücü ve tüketim alışkanlığı - İlk olarak, 5,3 milyonluk küçük nüfusuna rağmen, Norveç'in satın alma gücü, yüksek yaşam standardı ve eşit dağıtılmış servet nedeniyle daha büyük ekonomilerle karşılaştırılabilir. İkincisi, Norveç'in kaliteli alışveriş ve tüketim tercihi, ülkede iş yapmak için önemli ve olumlu bir faktör olarak görülebilir.


Sosyal ve teknolojik çevre - Daha önce de belirttiğimiz gibi, Norveç, dijital olarak gelişmiş vatandaşlarıı için en samimi, en mutlu ve en zengin sosyal ortamı sağlamak konusunda en üst sırada yer almıştır. Dünya Bankası, iş yapma kolaylığı açısından Norveç'i 189 ülke arasında 9. olarak derecelendirdi.


Norveç'te İş Yapmanın Dezavantajları


Yüksek Yaşam Maliyeti - Kira, yiyecek ve ulaşım açısından Oslo, dünyanın en pahalı şehirlerinden biridir.


En Yüksek Başlangıç Sermayesi 30.000 NOK - Aynı yasal yapıyı kurma maliyetinin sadece 15 £ olduğu İngiltere gibi diğer Avrupa ülkelerine kıyasla, Norveç, şirketlerin sahip olması gereken en yüksek başlangıç sermayesine ihtiyaç duymaktadır.


Yüksek İşgücü Maliyetleri - Yüksek yaşam maliyetinden kaynaklanan, daha yüksek işçilik, kira ve gelir vergisi maliyetine sahiptir.


Norveç'te İlk 10 Küçük İşletme Yatırım Fırsatı


1. Petrol ve Gaz Servis Şirketi

Petrol ve gaz, Norveç'in dünya lideri endüstrilerinin ilkidir. Norveç'teki en istikrarlı ve karlı sektör olmuştur. Kendi petrol veya gaz servis şirketinizi kurmak, bu sektöre yatırım yapmanın en iyi ve en kısa yoludur.


2. Alışveriş Merkezi İşletmesi

Ülke ekonomisinin hızlı gelişimi ve tüketicilerin dikkate değer büyümesi ile Norveç'in en işlek şehirlerinden herhangi birinde bir alışveriş merkezi inşa etmek için yatırım yapılması bir sonraki en iyi iş fırsatları olarak kabul edilebilir.


3. Tırnak ve Güzellik Salonu

Norveç vatandaşları daha yüksek satın alma kabiliyetine ve eğlenceli yaşam tarzına sahip olduğundan, bir tırnak ve güzellik salonu açmak Norveç'te çok başarılı bir iş fırsatıdır.


4. Konaklaması Olan Sandviç ve Kafe Barlar

Diğer batı ve doğu Avrupa ülkelerine ve diğer İskandinav ülkelerine kıyasla, Norveç'te çok az Sandviç ve Kafe Bar işletmesi ve butiği var. Varolanlar benim özel görüşüme göre o kadar çekici değil. Yani, bu durum Norveç'te, özellikle de Oslo'nun en büyük şehrinde büyük bir iş fırsatı yaratıyor.


5. Gayrimenkul İşletmesi

Diğer birçok ülkede olduğu gibi, emlak sektörü de büyük Avrupa pazarlarında ısınıyor. PWC ve Urban Land Institute tarafından yapılan ortak bir araştırmaya göre, İskandinav ülkeleri emlakta yükselen trendlerle Almanya'dan sonra zirveye çıktı. Sermaye riski açısından Norveç, sürekli büyüyen ekonomisi, destekleyici düzenlemeleri, istikrarlı politikası ve varlıklı finansmanı ile en güvenli yer olarak kabul edilebilir.


6. Market

Sandviç ve kafe bar işletmelerindeki gibi, Norveç'in herhangi bir şehrinde uygun bir mağaza işletmek istikrarlı ve karlı bir iş olarak kabul edilebilir.


7. Teknoloji Ürünleri Mağazası

Dijitalleşmenin hızlanmasının ardından, yenilik için yeni kılavuzlar ve destekleyici düzenlemeler, teknolojik ürünleri geliştirme ve satma ve teknoloji ile ilgili işletmeleri yürütme Norveç'te bir başka umut verici fırsat olmuştur.


8. Puro Salonu

Norveç'te halka açık yerlerde sigara içme yasağı, ülkenin büyük şehirlerinde çeşitli yerlerde açılan puro salonlarına sebep oluyor. Bu salonların açılmasının Norveç vatandaşları için gerekli bir hizmet olduğu kanıtlanmıştır.


9. Deniz Ürünleri Marketi

Deniz ürünleri, Norveç yemeklerinde en önemli, uygun ve zarif yemeklerden biridir. Yerel üretim ve müşteri yemek tercihi ile bir kasabanın kalbinde deniz ürünleri marketi işletmek Norveç'te altın gibi bir iş fırsatıdır.


10. Oto Servis ve Onarım Garajı

Artan sayıda otomobil sahibi ile hemen hemen her ülkede oldukça istikrarlı ve karlı bir iş olmuştur. Norveç'te ki coğrafi konumu, soğuk havası ve sosyal kültürü göz önüne alındığında, bu sektör daha cazip bir iş olabilir. Ulaşılması kolay bir tesis ve eğitimli teknisyenler ile kaliteli hizmet Norveç'te oldukça karlı bir kuruluş olabilir.


Öneriler


Norveç, istikrarlı bir siyasi ve teknoloji temelli yapıya sahip, güvenli, arkadaş canlısı ve varlıklı bir ülke olarak tanınmasına rağmen, yeni gelenlerin Norveç'te, özellikle kültürel sektörlerde bir iş kurmaları için hala bazı önerilerimiz var.


Norveç halkı kültüre saygı duyar ve değer verir. İşletmedeki yerel kültürü öğrenmek, takdir etmek ve ona uyum sağlamak çok önemlidir. Kültür, işin her köşesindedir ve özellikle:


-İş ya da sosyal fırsatlar yürütürken daima dostane, dürüst ve doğrudan yana olun.


-Kültürel gerçekler satın alma ve tüketmede çok önemlidir.


-Çalışma kültürü: Sağlıklı bir çalışma tutumu, tutku ve uygun bir metodoloji daha çok takdir edilmektedir.


-Norveç'teki ticari işlemler sırasında küçük pazarlıklar gerçekleşebilir. Açıklık en çok değer verilen şeydir.


-İş ve yaşam arasındaki denge Norveçliler için önemlidir. Bir işkolik takdir edilmez. Aksine, sağlıksız bir çalışma veya yaşam tavrı olarak kabul edilir. Bisiklet, koşu, yelken ve kayak, iş dünyasında çok popülerdir.


Aizen Digital


Norveç'te gelişen iş ekonomisinden yararlanmak isteyen birçok kişi arasındaysanız, size yardımcı olabiliriz. Aizen Digital'de sadece bir müşteri değil, bir dizi hizmette yardımcı olabileceğimiz bir kişisiniz. Özellikle, danışmanlık hizmetlerimiz Norveç'teki bazen kafa karıştırıcı iş dünyasında gezinmenize büyük ölçüde yardımcı olacaktır. Başarılı olmanıza nasıl yardımcı olacağımızı biliyoruz ve bu yüzden bugün Aizen ile iletişime geçin.


Atikem SIDIQ

Aizen France Business Development Consultant

atikem@aizenconsulting.com

Contact Us