Senegal'de Şirket Kurmanın Adım Adım Süreci

Senegal'de Şirket Kurmanın Adım Adım Süreci

Senegal'deki organizasyon gelişiminin daha uzun veya monoton olduğu konusunda asla cesaretiniz kırılmamalı, şimdiye kadarki en az talepkar ve en sınırlı yasal prosedürlerden biridir. Senegal'in finansal durumu, Afrika'daki her parasal yılı dinamik ve gelişmekte olanlardan biri olarak sınıflandırmaktadır. Senegal, büyük küresel ilişkileriyle iş için daha temelli hale getirilen önemli bir jeolojik pozisyonu takdir ediyor. Ulustaki siyasi istikrar, Senegal'e iş koşullarının gelişebilme kapasitesini veren başka bir niteliktir.


Ulusla ilgili bir başka faydalı şey, ılımlı çalışmanın erişilebilirliğidir. Senegal, başta petrol ve gaz olmak üzere ortak varlıklarını daha dikkate değer bir şekilde kontrol eden bir ülkedir ve bu da onu ekonomik koşul uzmanı yapar. Senegal'in Senegal'deki başlıca ekonomik reformlarının bir parçası olarak, hem yerel hem de uluslararası yatırımcıları cezp eden ve iş yapmak için nispeten sağlıklı bir ekonomik zemin sunan yasalar çıkaran yasal sistemleridir. Siyasi hukuk sistemi, milliyete ve finansal geçmişe bakılmaksızın yatırımcı dostu olacak şekilde tasarlanmıştır.


Senegal Hukuk Sistemi Hakkında


Senegal'deki meşru çerçeve ortak bir plan olup ulusal meclis tarafından kabul edilmektedir. Meşru çerçeve Senegal'de en dikkat çekici olan Yüksek Mahkeme de dahil olmak üzere üç kolu kapsamaktadır. Aşağıdaki seviye, toplantıların yerine getirilmemesi ihtimaline karşı alt mahkemeler tarafından verilen denetim kararları için rehberlik hesapları sunan mahkemedir. Yasal çerçevenin diğer derecesi, esas olaylarda soru alan bölgesel mahkemeleri ve yüksek mahkemeyi içerir.


Bu düzeyde ticaret mahkemesi gibi ihtisas mahkemeleri ve iş mahkemeleri bulunmaktadır. Senegal yasalarının yatırımla ilgili en önemli kısmı, 'eşit muamele' ilkesini gösteren dokuzuncu (9) maddedir. Bu nedenle Senegal'deki reklam, tüm yatırımcıları tektip bir yasal gözle algılıyor. Bununla birlikte, madencilik endüstrisi, bankacılık endüstrisi, Hidrokarbonlar ve finans gibi özel düzenlemeler alan bazı sektörleri kapsamaktadır. Bunun nedeni sektörün duyarlılığıdır.


Senegal'de başlayabileceğiniz birkaç iş formu vardır. Hem yabancılar hem de yerli halk, vatandaş statüsü kısıtlaması olmaksızın bölgedeki şirketleri başlatmak için eşit fırsatlara sahiptir. Senegal'de en yaygın iş yapılanmaları; Şahıs şirketi, Ortaklık, Limited Şirket, Kamu Limited Şirketidir. Senegal'de her türlü işletmenin yaratılmasına yönelik destek organı BCE (İş Destek Oluşturma Ofisi) olarak bilinir. Senegal'de bir şirket oluşumunun tamamlanması 24 saat ile en fazla 5 gün sürecektir.


Şahıs İşletmesi


Yapılacak ilk şey, niyetlerinizi sunmak için Senegal'deki BCE bölge ofisini ziyaret etmeniz gerekiyor. Tek bir mülkiyet firması kurmanız için size gerekli belgeler konusunda tavsiyede bulunacaklardır. Senegal yasalarına göre, bu sadece bir kişi tarafından sahip olunan ve yönetilen bir iş türüdür. Hem yerli hem de yabancılar için tam kayıt için aşağıdaki belgeler gereklidir;


Senegalliler için;

 • Devlet tarafından verilen kimlik kartının iki kopyası
 • 3 aydan daha eski olmayan sabıka kaydı detayları
 • Bir bölge müdürü, polis veya ikamet ettiğiniz yerin belediye binası tarafından verilen ikamet belgesi
 • 2000 FCFA Vergi Damgası, iki adet.

Yabancı uyruklu vatandaşlar için; 

 • Geçerli bir pasaportun iki kopyası
 • Emniyet müdürlüğü veya en yakın belediye binası tarafından verilen ikamet yerini gösteren geçerli bir belge
 • Üç aydan daha eski olmayan adli sicil kaydı
 • 2000 FCFA Vergi Damgası, iki adet.
 • 10.000 FCAF kayıt ücreti (isimsiz tek mülkiyet)
 • 20.000 kayıt ücreti (isim dahilinde)
 • Fikri mülkiyet organıyla (OAPI) rezervasyon yapmak için ticari bir isim için 10.000 FCAF kayıt ücreti

Senegal Limited Şirket - (SARL) Oluşturma


Bu, muhasebe defterlerinin OHADA muhasebe sistemi hükümleri altında tutulması ve Fransızca olarak tutulmasını gerektiren SARL olarak da bilinen şirket tipidir. Senegal'de LLC, yasal denetçi atamak ve yıllık olarak bir denetim raporu sunmakla görevlidir. Senegal'de bir LLC'nin tam olarak çalışması için, uyruktan bağımsız olarak en az bir (1) yöneticive bir (1) hissedarın atanması gerekir.


Sağlanacak en az sermayesi 2.000 $ olmalıdır. Yukarıdakilerin toplanmasının yanı sıra şirket, esas sözleşmeyi ve mutabakat zaptı yetkililerine sunmak zorundadır. Ayrıca, üç aylıktan daha az olmayan adli sicil kaydı ile yöneticilerin kimlik kartlarının veya pasaportlarının kopyaları ile oluşum aşamasında BCE'ye hisse sermayesinin yatırılması gerekmektedir.


Senegal'de Kamu Sınırlı Sorumluluk Oluşumu PLC - (SA)


Aynı şekilde, bu Senegal'de büyük bir yatırım ticari aracı olarak kabul edilir ve yerel olarak (SA) olarak bilinir . Senegal'deki bir PLC anayasası, 20.000 $ 'lık sermaye gerektirir. Tıpkı bir LLC gibi, PLC'de de, uyruktan bağımsız olarak en az bir (1) yönetici ve bir (1) hissedarın atanması gerekir. Sağlanacak en az sermayesi 2.000 $ olmalıdır. Yukarıdakilerin toplanmasının yanı sıra şirket, esas sözleşmeyi ve mutabakat zaptı yetkililerine sunmak zorundadır. Ayrıca, üç aylıktan daha az olmayan adli sicil kaydı ile müdürlerin kimlik kartlarının veya pasaportlarının kopyaları ile oluşum aşamasında BCE'ye hisse sermayesinin yatırılması gerekmektedir.


Vergi makamlarına kayıt beyanı, Ticaret ve Kişisel Kredi mülkiyeti (RCCM) tarafından kayıt beyanı ve son olarak iş müfettişliğine uyumun kaydedilmesi gerekir. Diğer şartlar arasında, şirketin diğer kuruluş tüzüklerine eşlik etmek üzere yöneticinin kimlik belgeleri yer alır. MÖ'de sunulan dernek maddeleri, bir noktada aşağıdakileri içeren taraflarca değiştirilebilir; prosedür yasal olarak da yapılmalıdır. Benzer revizyonlar Ticaret ve Kişisel Mülkiyet Kredi Sicili'ne ve yasal bir gazete bildirimi yoluyla kaydedilmeli ve dağıtılmalıdır. Bu, herhangi bir yabancıya karşı uygulanabilmesi için zorunludur. Sosyal rezerv veya herhangi bir yıllık gelir komplo tarafından düzgün bir şekilde kaydedilmiş olan işin bir kanıtı, işçilerin plana katkıda bulunmak amacıyla yapılması hedefiyle doğrulanmalıdır.

Contact Us