Türkiye'den Oturum İzni Nasıl Alınır ?

Türkiye'den Oturum İzni Nasıl Alınır ?

Türkiye'ye uzun ya da kısa süreli olarak yerleşmek istiyorsanız, oturma izni almanız gerekmektedir. Başvuru için önceden hazırlık yapılması, bu iznin verilmesini daha kolay hale getirecek ve aynı zamanda başvuru süresini kısaltabilecektir. Bir başvurunun bazı ön koşulları vardır ve Türkiye'de mülk sahibi olduğunuzu veya bir işletmeye veya istihdama dayalı bir plana yatırım yaptığınızı gösterebiliyorsanız, bu başvurunuz için ek kanıt olacaktır.


Türk Oturma İzni iki yıl geçerlidir, ancak yatırımın mülkiyetinin mülkiyetini sahip tutmanız halinde uzatılabilir.


Aile üyelerinin de Türkiye'de yaşamak için doğru belgelerle başvurmaları gerekmektedir - bu Aile Oturma İzni formudur. Zaten oturma izniniz varsa, bu Aile Oturma İzni başvurusunda bulunurken bir referans noktası olarak kullanılabilir.


Alternatif olarak, Türkiye'de bir yılda en az 184 gün kaldıysanız ve bu süre için İkamet Vergisi ödediğinizi gösterebiliyorsanız, ayrıca oturma izni almaya hak kazanırsınız. Yine de mali açıdan istikrarlı olduğunuzu ve kendinizi ve bakmakla yükümlü olduğunuz kişileri destekleyebileceğinizi göstermeniz gerekecektir.


Türkiye'de yasal ikamet bazında sekiz yılı aşkın bir süre kaldıktan sonra, uzun süreli oturma izni için de başvurabilirsiniz. Uzun süreli oturma izni, ülkede süresiz olarak kalmanıza izin verecek ve Türkiye'deki yaşamınızı destekleyecek gelişmiş haklar sağlayacaktır. Uzun süreli oturma izni almayı başarabilmek için, başvuru yapılmadan önceki üç yıl boyunca herhangi bir devlet yardımı almamış olmanız ve ayrıca temiz bir sabıka kaydınız olduğunu gösterebilmeniz gerekir.


Ancak, uzun süreli yasal oturma izninden vazgeçerseniz, beş yıllık yasal ikamet tarihinden sonra vatandaşlık başvurusu yapabilirsiniz. Vatandaşlık başvurusunun onaylanmadan önce aşağıdaki gereksinimleri vardır:

 • Ülkeye somut bağların kanıtını sağlamak
 • Herhangi bir suçtan hüküm giymemiş olmak
 • Herhangi bir ciddi bulaşıcı hastalığın kaydı olmaması
 • Kendinizi ve bakmakla yükümlü olduğunuz kişileri desteklemek için yeterli gelire sahip olmak
 • Bir röportajda konuşulan Türkçeye hakim olduğunu kanıtlayabilmek
 • Mali bağımsızlığı kanıtlamak için, yabancı başvuru sahibinin herhangi bir yerel Türk bankasına en az 500$ yatırması gerekmektedir ve bu üç yıl boyunca geçerli olmalıdır.

Daha önce de belirtildiği gibi, hepsi Türkiye Göçmenlik Dairesi tarafından belirlenen çeşitli Oturma İzni kategorileri bulunmaktadır ve kesin düzenlemeler Türk Hükümeti internet sitesinde yer alan bölümlerinde detaylandırılmıştır. Oturma İzni için yapılan tüm başvurular belgesel kanıtla desteklenmelidir. Bu mülk mülkiyet belgeleri, çalışma belgeleri ve sağlık sigortası sertifikaları şeklinde olabilir. Oturma izni için geçerli olan diğer belgeler aşağıdakileri içerebilir:

 • Geçerli pasaportun yetkili bir kopyası
 • Evlilik belgesi (varsa)
 • Mülk satın alma ve mülkiyet kanıtı
 • İş mektupları için davet
 • Sağlık sigortası sertifikaları
 • Dört adet vesikalık fotoğraf (Türk Hükümeti web sitesinin Göç Dairesi sayfasındaki boyut ve diğer gereklilikleri kontrol edin)
 • Doğum belgesinin aslı ve fotokopisi
 • Kendini ve bakmakla yükümlü oldukları kişileri desteklemek için gelir kanıtı

Oturma İzni Türleri


1. Kısa Süreli Oturma İzni


Türkiye'de kısa süreli oturma iznine başvurmak istiyorsanız, geçerli bir nedeniniz olmalıdır. Bazı yaygın nedenler arasında çalışmalar, turizm, ticaret veya bir şirketin davetiyesiyle ziyaret sayılabilir. Göç İdaresi bunu desteklemek için öğrenciler gibi çalışma yerine kabul mektubu gibi belgesel kanıt talep edecektir.


Kısa süreli oturma izni verildikten sonra 24 ay boyunca geçerliliğini korur ve yayınlandıktan sonra kullanılmazsa altı ay sonra otomatik olarak geçersiz olur. Kısa süreli oturma izni başvurusu prosedürü, başvuru formunun doldurulması ve gerekli belgelerin sağlanması ile başlar. Tüm tıbbi acil durumları kapsayan başvurular için geçerli bir sigorta sertifikası bulundurmalısınız. Kısa süreli iznin uzatılması mümkündür ancak sona erme tarihinden en az iki ay önce yapılmalıdır.


2. Uzun Süreli Oturma İzni


Şu anda Türkiye'de 8 yıldan fazla ikamet eden ve uzun süreli oturma iznine başvuran yaklaşık altı bin beş yüz yabancı var. Bütün bunlar başlangıçta kısa süreli oturmaiİzni için başvuruda bulunmuş ve daha sonra Göçmenlik Müdürlüğü tarafından belirlenen yönergeleri takip etmiştir. Uzun süreli ikamet, kısa süreli ikamet ile aynı belgesel kanıtları ister, ancak bu süre boyunca bir ikamet yeri kurulduğundan, tedarik etmek daha kolaydır.


Yine, uzun süreli oturma izni için yapılan bir başvuru için hala temiz bir sabıka kaydı ve hem başvuran hem de tüm bakmakla yükümlü oldukları kişileri desteklemeye devam edebilmesi gerekmektedir. Bu izin ile, izin sahibi için oy hakkı, seçilme hakkı ve araç ithalatının gümrük vergisi muafiyeti (diğerleri arasında) gibi birden fazla imtiyaz tanınacaktır.


Uzun süreli oturma izni sahibi ülkeyi bir yıldan fazla terk ederse, izin iptal edilebilir. Bunun feragat edilebileceği bazı aşırı durumlar (sağlık, çalışma, kamu hizmeti) vardır - yine, bunun doğru bir şekilde anlaşılmasını sağlamak için uzman resmi kaynaklara atıfta bulunulmalıdır.

Tüm başvurularda olduğu gibi, kişi ülkenin kamuoyuna ve güvenliğine tehdit oluşturduğu değerlendirilirse, bu izin iptal edilecektir. İptal, Vali düzeyinde yetkilidir ve konsolosluklar aracılığıyla temyiz edilebilir.


3. Aile Oturma İzni


Aile Oturma İzni, Türkiye'de yaşayan tüm yabancılar için geçerli olabilir. Yabancılar için vatandaşlık kavramı, geçerli bir uzun süreli ikamet veya vatandaşlık statüsüne sahip olanlara dayanmaktadır. Yabancılar zaten Türkiye'de yasal olarak kalmaya hak kazanmış olabilirler ve bu nedenle eşlerini ve bakmakla yükümlü oldukları kişileri kalıcı olarak katılmaya davet etmek isteyebilirler.


4. Çalışma-Stajyer İkamet İzinleri


Türkiye'de bir eğitim kurumunda okumak isteyen yabancı uyrukluların bu kurumdan kayıt mektubu almaları gerekmektedir. Bu durumda, bir öğrenim kurumuna  eğitim vizesiyle kaydolan bir yabancı uyruklu kurum, kurumun bulunduğu bölgede veya ilde oturma izni almalıdır. Türkiye'de yabancı olarak okuyan on sekiz yaşın üzerindeki herkes oturma izni için başvurabilir. Seyahat belgelerinin ve menşe ülke belgelerinin onaylanması üzerine, çalışma süresi için oturma izni verilebilir. Çalışma süresinin tamamlanmasının ardından, bir staj dönemi yapılmadığı sürece, ikamet izni için başvuruda bulunulmalıdır.


5. İnsani İkamet İzni


Türkiye'de gerçek bir vize veya belge bulunmuyorsa, İnsani İkamet İzni için başvurabilirsiniz. Bu, bu ikamet izni kategorisi için uygun olmanız şartıyla ve yalnızca size karşı bir sınır dışı emri verilmemişse alınabilir. Bu izin, güvensizlik veya acil durum nedeniyle bir ülkeden kaçıyorsanız veya sınır dışı edilme emrine tabiseniz ve hedef ülkedeki yaşamınız için geçerli bir risk nedeniyle buna itiraz ediyorsanız verilebilir.


6. İnsan Ticareti Mağdurları için Oturma İzni


Bu, insan ticareti mağduru olarak sınıflandırılan yabancılar için bir seçenek olarak sunulan başka bir ikamet iznidir. Bu oturma izni, bir yabancıya ancak altında yatan koşulların insan kaçakçılığının tanımıyla ilgili olduğu konusunda makul bir şüphenin ötesini kanıtladıktan sonra verilebilir. Başvuranın izni 60 gün daha uzatması da mümkündür, ancak üç yılı geçemez. Ancak, ilk etapta, 30 gün boyunca yayınlanır. Diğer ikamet izinleri için sunulan belgeler, insan ticareti mağdurları için yapılan başvuruda geçerli değildir.


Referans

https://www.pwc.com.tr/turkish-citizenship-by-investment

https://www.invest.gov.tr/en/InvestmentGuide/Pages/obtaining-a-residence-permit.aspx

Contact Us