Yenilikçi Şirketler ve Üreticiler için Pazarlama

Yenilikçi Şirketler ve Üreticiler için Pazarlama

İşletmeler bir dizi farklı nedenlerden dolayı oluşur, ancak herhangi bir şirkette sabit olan bir şey ise pazarlama stratejilerine gerekli katılımdır. Bir işletmeyi doğru bir şekilde pazarlamak, başarı ve başarısızlık arasındaki fark anlamına gelebilir. Dünyadaki şirketler ve üreticiler, iş modellerine özgü çeşitli pazarlama stratejileri benimsemektedir. Bazıları hala broşürler, kartvizitler ve el ilanları gibi geleneksel yöntemlerle daha yerel bir pazarlama biçimini sürdürmektedir, ancak dijital pazarlama, daha fazla insan telefonlarından ve sosyal medya uygulamalarından bilgi aldıkça bu sektörde daha fazla önem kazanmıştır. Büyüklük veya endüstri ne olursa olsun, herhangi bir işletmenin geleneksel kampanyalar veya dijital pazarlama stratejileri gibi pazarlama kampanyalarında yoğun bir çaba göstermesi hayati önem taşımaktadır. İşte bunun birkaç nedeni.


Pazardaki Bir Değişiklik


Yukarıda, dünya genelindeki şirketler için dijital pazarlamada artan bir eğilim olduğunu belirttik. Bu değişim en çok tüketici pazarında hissediliyor. 25 yıl önce çevrimiçi alışveriş hala tüketiciler için yabancı bir seçenekti. Ancak bugün, dünya nüfusunun kabaca %80'inin bir noktada en az bir çevrimiçi alışverişe katıldığı tahmin edilmektedir. Şu anda dünya genelinde 1,66 milyardan fazla bireyin yılda yaklaşık 2,3 trilyon dolar çevrimiçi satış yaptığı tahmin edilmektedir. Harcama trendlerine göre, bu rakam 2021 yılına kadar 4.48 trilyona çıkacak.


İşletme Erişimi


Geleneksel pazarlama gerçekten her zaman yerini alacaktır. Dijital çağımızda ne kadar uzakta olursak olalım, bu demografiye hitap eden yerel işletmelere her zaman belirgin bir ihtiyaç duyulacaktır. Bununla birlikte, günümüzde işletmeler köşelerinde sadece yerel bir pazarlama kampanyasından çok daha fazla seçeneğe sahiptir, ancak yerel işletmeler bile küresel pazarlara katılımdan büyük ölçüde yararlanabilir.


İnsanlar artık birbirlerine daha önce hiç olmadığı kadar bağlı. Bağlantı ihtiyacımızla ilgili ilginç bir gerçek, son zamanlarda yapılan bir araştırmanın, dünyadaki 7 milyar insandan 6 milyarın bir cep telefonuna sahip olduğu sonucuna varmasıdır. Bu, aynı çalışmanın sadece 4,5 milyar insanın kendi banyosuna sahip olduğunu kanıtladığı göz önüne alındığında şaşırtıcı bir sayıdır, bu nedenle araştırmaya göre bağlantı artık uygun sanitasyondan üstün.


Müşteri, İş Ayrımı


İş dünyasında devam eden bir varlık, insan ırkının giderek daha fazla bağlantılı olması gerçeğidir. Pazarlama ve dijital pazarlama, önceki aramalara ve neredeyse dijital dünyada uğraştıkları her şeye dayanarak, sektörünüzden yararlanacak kişileri hedefler. 1929'da ayrılık dereceleriyle ilgili ilk çalışma ortaya çıktı. Başlangıçta, en fakir bireyden en varlıklı sosyalite kadar her insanın birbirinden sadece 6 derecelik ayrımı koruduğu sonucuna vardı. Bugün, sosyal medyanın ulaştığı ve 1,59 milyardan fazla kişinin Facebook hesabına sahip olduğu gerçeği ile bu sayı sadece 3,5 derecelik bir ayrıma indirgeniyor. Bazıları için korkutucu gelebilir, ancak en küçük şirketlerin bile stratejik bir pazarlama stratejisini takip ettiklerinde dünya üzerinde önemli bir etkisi olabileceği gerçeğini ortaya çıkarıyor.


Artan Rekabet


Günümüzde işletmeler artık sadece komşu kasabalardaki ya da caddenin aşağısındaki diğer şirketlerle rekabet etmiyor. Şirket sahipleri, rekabet her yerde olduğu için şirketlerini halka nasıl pazarladıkları konusunda bilgili olmalıdır. Bir işletme yalnızca yerelleştirilmiş bir pazarlama stratejisini sürdürse bile söz konusu işletme, bir hizmet olsa bile ücretsiz teslimat gibi avantajlar sunan bir işletmeden sipariş vermeyi daha uygun maliyetli bulabileceği gerçeğiyle mücadele etmelidir. Yerel rakiplerimizle rekabet halinde değiliz, ancak bu her zaman küresel bir pazar olarak görülmelidir ve mevcut eğilimler, tüm organik internet aramalarının %18'inin 24 saatlik bir süre içinde en az bir satış ürettiğini kanıtlamaktadır.


İşletmenizi Bulma


Çevrimiçi alışveriş, pazarlama oyununda tek yarışmacı değildir. Müşteriler, etkin ve güncellenmiş bir web sitesi veya normal blog içeriği gibi bir tür sanal varlığa sahip değilseniz, şirketinizin var olduğunu bile bilmeyecektir. Bu korkutucu gerçeğin temel nedeni, %73'e kadar çoğu insanın kendi şehirlerindeki işletmeleri ararken veya seyahat ederken cep telefonlarını kullanmasıdır. Pazarlama kampanyanızı ihmal etmek, bu büyüyen dijital çağda bir şirketi sürdürmenin bir yolu değildir.


Aizen Yardımcı Olabilir


İş pazarlamasındaki değişikliklerin kafa karıştırıcı olabileceği, ancak bilinmeyenden korkmadığı zamanlar vardır. Aizen yardım etmek için burada. Fransa, Senegal ve Türkiye'nin önde gelen pazarlama ve danışmanlık firmasıyız ve pazarlama fırsatlarınızdan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olmak istiyoruz. Yenilikçi şirketler ve üreticiler için pazarlama ve dijital pazarlamanın zirvesindeyiz ve sizi iş olanaklarınızı bizimle keşfetmeye davet ediyoruz. Bugün Aizen ile iletişime geçin.


Ücretsiz denetim için lütfen bizimle iletişime geçin: contact@aizenconsulting.com


Hazel DILEK

İş Geliştirici


9 rue du Quatre Septembre

75002, Paris, Fransa

Tel: + 33 1 70 98 34 33


Tomtom Mah. İstiklal cad. No: 189

Kat 2 Daire 3 Beyoğlu

İstanbul, Türkiye

Tel: + 90212963 17 65


Immeuble SIA, 1er étage

Route de Ngor les Almadies

Dakar, Senegal

Tel: + 221 33839 72 34


Kaynakça:

https://www.statista.com/topics/871/online-shopping/

http://www.dailymail.co.uk/news/article-2297508/Six-world-s-seven-billion-people-mobile-phones--4-5billion-toilet-says-UN-report.html

https://research.fb.com/three-and-a-half-degrees-of-separation/

Contact Us